Why Smoothies are Your Budget’s Enemy!

Why Smoothies are Your Budget’s Enemy!

It's only fair to share...Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on RedditShare on StumbleUpon

I can’t believe people pay for smoothies, that too on average $5.50 a cup! It’s just such a huge rip-off and people don’t realise it. Day light robbery!

Here’s me, breaking it down for you, what goes into the mind-shatteringly simply smoothie. See I love smoothies as much as the next person but I can’t shell out $5.50 per hit.

My homemade smoothies cost a princely $1.60 per cup and it is delish (even if I do say so myself!).

Hey, what’s the secret recipe?Β Glad you asked! Here goes and the following will yield 3 cups, with the prices according to Redmart where I do my shopping:

  • UHT Full Cream Milk $1.40 – I use a quart so that’s $0.35
  • Farmers Union Greek Style Yogurt $7.80 – again, I use a quart so that’s $1.95
  • 1 spoonful of honey – this probably costs $0.50
  • Sujon Mixed Berries Fruit (Frozen) $10.75 – I use a third so that’s $3.58

What do I do with my ingredients? Chuck ’em into my cheap plastic blender and whiz away! No water, no ice and def no NutriBullet πŸ˜‰

Voila!Β 

Good. Healthy. Clean. Cheap! At 30% the cost of retail value and that’s not considering the massive concentration of berries + the fact it’s not watered down at all. Took me all of 5 minutes to make and 3 minutes to wash.

Spend wisely folks. Spend on the Peking Duck that you can’t re-create easily πŸ˜‰

Author: Ms.K

Ms.K is everything that Mr.C is, without the natural interest in investing and company financials! The activity planner for the family, the driver of random ideas and soon to be ‘retiring’ in to full time motherhood – Ms.K has no idea what she’s in for but remains super excited!

It's only fair to share...Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on RedditShare on StumbleUpon

2 Replies to “Why Smoothies are Your Budget’s Enemy!”

  1. That looks divine! For me, I have a soft spot for avocado milkshakes and they could be pretty costly as well. Sometimes I make them at home and I can make 3 cups for the price of 1!

    1. Oh Avocado Milkshakes are just yummm… I had Jus Apulkat (avocado Shake) in Bali years ago, which isn’t quite a juice per se. Then I learnt how to make it, oh somethings are best not to know what goes in! πŸ˜€

      Good idea re making it at home, I’ll give it a go. I love everything avocado except the prices πŸ˜€

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *